Kitabın Amacı

PKK’nın her geçen gün üniversiteleri hedef alan çalışmaları ve faaliyetleri hızla artmaktadır. Sadece 2012-2013 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde onlarca üniversitede 100’ü aşkın olay yaşanmıştır. Bu olayların bazıları medyaya ‘sağ-sol kavgası’ olarak yansırken, bazıları ise haber bile yapılmamıştır.

Üniversitelerden mezun olarak topluma karışan, çeşitli meslek gruplarında istihdam edilen, devlet kadrolarına yerleşebilen örgüt sempatizanları, gelecek adına çok daha büyük sorunların habercisi niteliğindedir.

Üniversitelerdeki terör faaliyetlerine gereken ilgi ve özen gösterilmediği sürece bu alanlardaki PKK yapılanması artarak devam edecektir. 1990’lı yılların başında üniversitelerde sadece terör örgütü lehine slogan atarak eylem yapanlar çok özgür davranamazken, 2013 yılına gelindiğinde tam tersi bir tablo ortaya çıkmıştır. Üniversitelerde kurtarılmış bölgeler ilan edip, Türk bayrağına bile tahammül edemeyen örgüt kadroları, çalışmalarına engel olduğunu düşündükleri öğrencileri linç etmeye kalkışacak kadar kendilerinde cesaret bulmaktadırlar.

Günümüzde üniversitelerimizdeki tablo; vahim ve endişe verici bir noktaya ulaşmıştır. Gelinen noktada örgüt yandaşlarının üniversiteleri yasadışı eylemlerin merkezi haline getirdikleri görülmektedir.

Bu araştırma, üniversitelerde yaşanan bu olayların çıkış noktasını, amaçlarını, yöntemlerini ve günümüzde geldiği noktaları kanıtlarıyla ortaya koyabilme ve bu bağlam kamuoyuna ışık tutabilme kaygısıyla hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.