HaberDokuz Hakkında

Batuhan Çolak / Genel Yayın Yönetmeni

HaberDokuz, özgün ve araştırmacı kimliğinden kopmadan, daha geniş bir kitleye ulaşma hedefiyle, yayın hayatına geri döndü.

2006 yılında, “Fikirsel Özgün Araştırmacı Haber Sitesi” sloganıyla yola çıkan HaberDokuz.com, 2010 yılının son aylarında yayınlarına ara vermişti.

Yaklaşık 3 yıllık aranın ardından, yenilenen tasarımıyla okuyucusuyla buluşan sitemiz HaberDokuz, yeni yayın döneminde farklı bir tasarım ve yayıncılık anlayışıyla dizayn edildi.

HaberDokuz’un geçmiş dönemlerdeki görsel ve yazılı basında dikkat çeken özel haberleri, köşe yazıları ve araştırmaları, yeni yayın döneminde de okuyucuyla buluşmaya devam edecek.

Yeni Yayın Dönemi Hakkında

Gündemdeki konuların, kitle iletişim araçlarından çıkan içeriklerle yanlış yönlendirildiği bir dönemde, HaberDokuz’a büyük görevler düştüğünü biliyoruz. Bu süreçte, konuşulmayanların konuşulacağı, yazılmayanların yazılacağı bir yayıncılık anlayışının benimsenmesi en büyük hedefimizdir.

Son dönemde başta üniversitelerde meydana gelen terör faaliyetleri, terör örgütünün siyasallaşma çabaları ve talepleri noktasındaki gelişmeler, rahatsız edici bir noktaya ulaşmıştır. Bu rahatsızlık, kitle iletişim araçlarından çıkan taraflı yayınlarla daha da artmaktadır.

Öte yandan Türkiye’nin ulus-devlet yapısına yönelik “değişim” beyanatları da ayrı bir inceleme konusudur.

Türkiye’nin hemen yanı başındaki coğrafyalarda ortaya çıkan “Arap baharı” başlıklı olaylarla, iç çatışmaya sürüklenen ülkeler de, HaberDokuz’un araştırma sahası içerisindedir.

Yeni Haber Kategorileri

Yeni yayın dönemiyle birlikte haber kategorilerinde de yeni başlıklar ortaya çıktı. Bu yeni kategoriler:

Araştırmalar,

Üniversiteler,

Tüketici,

Teknoloji şeklinde 4 ana başlıktan oluşmaktadır.

Araştırmalar kategorisinde, Türkiye’nin gündemine ilişkin değerlendirmelere ve analizlere yer verilecektir.

Üniversiteler kategorisinde, lisans ve lisansüstü eğitimle ilgili yapılan yasal değişiklikler, eğitim sisteminde meydana gelen yenilik ve gelişmelerle ilgili haberlere yer verilecektir. Öte yandan, okullarımızı tehdit eder terör unsurlarına ilişkin kapsamlı analiz ve değerlendirmelere sitemizin yayınlarında yer verilecektir.

Tüketici kategorisinde ise, tüketici hakları konusunda yaşanan ihlaller ve yeni dolandırıcılık yöntemleriyle vatandaşların mağdur olduğu olaylar her geçen gün artmaktadır. Bu mağduriyetlerin oluşmadan engellenebilmesi için; sorgulayıcı yayınlarla, tüketiciyi uyarmayı ve olası mağduriyetler karşısında tüketicinin yasal haklarını savunan, haberlere yer verilecektir.

Etik Yayıncılık

Türkiye’deki internet kullanımında giderek artan magazin içerikli bilgi akışı, çözülmesi giderek imkansızlaşan bir sorun haline gelmiştir. Birçok önemli haber sitesinin tıklanma ve giriş oranlarını arttırabilmek için yaptıkları çalışmalar, çok ciddi sorunları içerisinde barındırmaktadır. Özellikle fotoğraf/video galerileri adı altında, gençlerin ve çocukların da çok rahatlıkla ulaşabilecekleri müstehcen içerikli fotoğraflar yayınlanabilmektedir. Bu içeriklerin haber sitelerinin manşetlerine kadar taşınması ise, yayın yönetmenleri ve diğer editöryal kadronun gazetecilikleri konusundaki sosyal sorumluluk ve etik değer anlayışlarının sorgulanması gereksinimini ortaya çıkarmaktadır.

Bu bağlamda HaberDokuz’da, magazinsel içeriklerin yer almayacağı, gençlerimizin fiziksel ve psikolojik gelişimlerine olumsuz etki edecek enformasyonlara ve içeriklere kesinlikle yer verilmeyecektir.

Kişi haklarına yapılan saldırılar, özel hayatın ihlali gibi temel hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığı günümüz basın dilinin aksine, etik kuralları gözeten, objektif bir yayıncılık temelinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Kendisine has okuyucu kitlesiyle uzun yıllar sevilerek takip edilen HaberDokuz, yeni yayın döneminde de en büyük gücünü okuyucularından alacaktır.

HaberDokuz, yeni yayın döneminde sizlerle buluşmaktan büyük onur ve gurur duymaktadır.

HABERDOKUZ.COM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.