Ankara Siyasal’da PKK Terörü

 “Terör bitti” diye konuyu sulandıran ekran yüzlerinin, “artık analar ağlamıyor” diyen “akil”lerin görmezden geldiği bir konu üniversitelerdeki terör…

Çözüm süreci adı altında üniversitelerimiz, her geçen gün karanlık bir yola sevk ediliyor.

Bu karamsar tablonun son örneği Türkiye’nin önde gelen okullarından Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yaşandı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde son 2 haftadır yaşanan olaylar her zaman olduğu gibi medyaya yansımadı. Okulda KCK’nın gençlik yapılanması olarak bilinen YDG-H’yi temsil eden 40 kadar öğrenci var. Bu öğrenciler dışarıdan gelen destekle zaman zaman 100-150 kişiye ulaşıp okulda terör estiriyorlar.

ankara-siyasal

OKULDA KİMLİK KONTROLÜ

Türkiye’nin en iyi fakültelerinden biri olarak bilinen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde son haftalarda yaşananlar skandalı gözler önüne seriyor. Örgüt yandaşları gözlerine kestirdikleri öğrencilerin yolunu kesip, kimlik kontrolü yapıyorlar, bazılarının telefonlarını elinden alıp telefon rehberini ve mesajlarını karıştırıyorlar. “Sen faşist misin, burada ne işin var” tarzındaki sorularla öğrencileri sorguya çekiyorlar, tepki gösterenleri ise darp ediyorlar. Bunların hepsi Siyasalar Bilgiler Fakültesi’nin sınırları içinde yaşanıyor.

KÜTÜPHANEDE DARP !

Tarih 24 Mayıs 2014…

Ankara Siyasal’da bir erkek öğrenci az sonra olacaklardan habersiz okul kütüphanesinde ders çalışıyordu.

Dışarıda ise örgüt yandaşı bir grup kendisini takip etmekteydi.

İçeriye giren üstleri başları dağınık bir grup, ders çalışan öğrenciyi zorla dışarı çıkardılar. Dışarı çıkartanlara göre bu öğrenin suçu “milliyetçi” olmasıydı.

Kendilerini okulun asayişi olarak gören örgüt yandaşları, düşüncelerinden dolayı insanları “faşist” olarak yaftalıyorlardı.

Çaresiz bir şekilde dışarıya çıkarılan öğrenci önce tehdit sonrasında ise darp edilecekti.

PKK’LILAR KARA LİSTE HAZIRLAMIŞ

Darp olayından sonra öğrenciye, 17 kişilik bir liste gösteren örgüt yandaşları; “bu isimlere iyi bak ve haber ver, bunların okula girmesine izin vermeyeceğiz, yoksa sonları senin gibi olur” dediler.

PKK’lıların gösterdiği öğrencilerin hepsi Ankara Siyasal öğrencisiydi…

PKK okulda kara listeler hazırlayıp, öğrencileri kütüphanelerden çıkarıp darp ederken güvenlik ve okul yönetimi ortalarda gözükmüyordu. Öğrenci olaydan sonra önce emniyete sonrasında okul yönetimine şikayetçi oldu.

Bunun üzerine devreye giren okul yönetimi, PKK’nın tehdit ettiği öğrencileri arayarak “sizin güvenliğinizi sağlayamayız, sınavlarınızı başka okulda yapalım, lütfen okula gelmeyin” diyerek büyük bir skandala imza attılar.

Eğitim hakkı elinden alınan öğrencilerin güvenliğini sağlayacakları yerde “okula gelmeyin” diyen zihniyet, terör örgütü yandaşları için herhangi bir soruşturma açmıyor !

ÖĞRENCİLERDEN OKUL YÖNETİMİNE DİLEKÇE

Okulda örgütün baskısı öğrencileri zor durumda bırakıyor. Birçok öğrenci eğitim hakları elinden alındığı için okul yönetimine dilekçe veriyor. Öğrencilerin şikayetlerine rağmen okul yönetimi, güvenliği sağlama noktasında büyük bir eksiklik gösteriyor.

Okulda terör örgütü mensupları tarafından tehdit edilen bir öğrencinin dilekçesi:

ankara-üniversitesi-pkk-dilekçe

OKUL YÖNETİMİ SESSİZ !

Okulda yol kesip, kimlik soran, tavrını beğenmediği öğrencileri darp eden, milliyetçi olduğunu düşündüğü kişileri okula almayan terör örgütü mensupları okuldaki eğitimlerini rahat bir şekilde sürdürebiliyor.

Bu yaşananlardan dolayı şikayette bulunan öğrenciler emniyetten “okul yönetimi içeriye girmemize izin vermiyor” cevabı alıyorlar.

Üniversitede yaşananlar sadece bunlarla sınırlı değil. Geçtiğimiz yıl ve öncesinde de çok ciddi provokasyonlar sahnelenmiş ve gerekli önlemlerin alınmadığı görülmüştü.

2013 yılında üniversitenin girişine “Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü” yazıları asılmıştı. Güvenlik güçlerinin pankartı indirmeye çalışmasıyla terör örgütü yandaşları bir gün öncesinden hazırladıkları taş, sapan, demir, molotof, bıçak, soda şişesi gibi araçlarla saldırıya geçmişlerdi. Olayların kontrolden çıkması üzerine çevik kuvvet okula girmiş ve biber gazıyla müdahale etmişti. Bu sırada sınıfların kapılarını tutan terör örgütü yandaşları öğrencilerin çıkışına izin vermemişlerdi. Okuldan tahliyeler pencerelere dayanan merdivenlerle sağlanmıştı. Bu olaydan sonra okuldaki PKK yapılanmasına herhangi bir emniyet operasyonu yapılmadığı gibi, okulu birbirine katan bu kişiler eğitimlerine kaldıkları yerden devam ediyorlardı.
ankara siyasal2

ankara siyasal

“ÖNDERLİKTEN EMİR ALDIK”
Okuldaki örgüt yandaşları milliyetçi ve kendilerine karşıt gördükleri öğrencilere “önderlikten emir geldi, bunu uyguluyoruz” diyerek propaganda yapıyorlar. Tehdit ettikleri öğrencilerin eğitim hakkını ellerinden alan, tehdit eden, darp edebilen bu kişiler hala okuldalar.

Üniversitelerimizde yaşanan manzara her geçen gün daha kötü bir noktaya doğru ilerliyor. Önlem alması, anayasal sorumluluklarını yerine getirmesi gereken kurumlar, kişiler “çözüm süreci” adı altında olayı görmezden geliyorlar.

Türkiye’nin en önemli fakültelerinden biri olan Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yaşananlar son derece vahim bir boyutta. Okuldaki örgüt yandaşlarıyla bazı akademisyenlerin sıcak ilişkiler içinde olması ayrı bir inceleme konusu. Bu durum okulla ilgili çok daha kapsamlı bir inceleme gerektirdiğini gözler önüne seriyor.

Sokakta terör estirenler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yol kesip, mayın döşeyenler, Türkiye’nin başkenti Ankara’da milliyetçi ya da kendilerine karşı olarak niteledikleri öğrencilerin eğitim hakkını ellerinden alabiliyorlar.

Bu tablo karşısında çözüm olarak mağdur öğrencilere “okula gelmeyin, güvenliğinizi sağlayamayız” diyen okul yönetiminin, örgüt yandaşları için herhangi bir soruştuma açmaması ise dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.