Akşener: “Yahudi cesaret madalyasını iade etsinler”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yurt gezileri devam ediyor. Akşener’in son durağı Tekirdağ oldu.

Tekirdağ gidiş yoluyla birlikte İYİ Parti’ye yoğun bir ilgi olduğunu gözlemledik. Evinden 3 araçla çıkan Akşener’e, Silivri’den ayrılırken yüzlerce araç eşlik ediyordu. Yoldaki dinlenme tesislerinin çoğunda uzun araç kuyrukları dikkatimizi çekti. Birçok tesis İYİ Partililer tarafından doldurulmuştu.

a1-034.jpg

Tekirdağ’daki programına salon toplantısıyla başlayan Akşener’e özellikle kadınlardan büyük bir ilgi vardı. Salona İzmir Marşı ile giren Akşener ve beraberindekiler uzun süre alkışlandı.

Akşener burada yaptığı konuşmada, yolsuzluklar ve adalet sistemi üzerinden hükümete sert tepki gösterdi.

“Cesur İnsanlar Hareketi”

İYİ Parti’nin kuruluş sürecine ilişkin önemli bilgiler paylaşan Akşener, “Kurucular kuruluna girecek arkadaşlarımız, il ve ilçe yöneticilerimiz, genel idare kurulu üyelerimiz, teklif götürdüğümüz ve bize katılmak isteyen birçok arkadaşımız tehdit edildi. ‘İYİ Parti’ye katılacaksan işinden istifa edip öyle gideceksin’ dediler. Bu gibi baskılardan, tehditlerden ve zorlamalardan dolayı birçok arkadaşımız hayatını değiştirmek zorunda kaldı, ama inandıkları yoldan geri dönmediler. İşte bu yüzden bu hareketin adı Cesur İnsanlar Hareketi’dir” ifadelerini kullandı.

a2-030.jpg

Konuşmasında ülke yönetmeye talip oldukların belirten Akşener, kadınların iradesiyle bunu başaracaklarını söyledi. Akşener, “Türkiye’de iktidarları her zaman kadınlar belirlemiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi’ni iktidara taşıyan ana unsur da kadınlarımızdır. Ancak yaşananlar, adaletsizlikler, hukuksuzlar yüzünden kadınlarımız ‘artık yeter’ dedi. İYİ Parti kadınlarımızın iradesiyle, desteğiyle, onayıyla iktidara gelecektir” dedi.

Kadınlara yönelik saldırıların artmasına da değinen Akşener, “Baş örtülü kadının örtüsüne, saçı açık kadının saç teline uzanacak her eli kıracağım. Geçmişte kadınların baş örtüsüne karışıldığında birileri masaların altına saklanıyordu, bugün kabadayı olmuşlar. Onların hepsinin ipliğini pazara çıkaracağım” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, o madalyayı iade etsin

Akşener, Kudüs kriziyle ilgili Erdoğan’a sert eleştiriler yöneltti. Erdoğan’ın İsrail’den aldığı madalyanın “Yahudi cesaret madalyası” olduğunu öne süren Akşener, “Eğer yürekleri varsa bu madalyayı iade ederler, İsrail’i korumak için Kürecik’te kurulan üssü kapatırlar” şeklinde konuştu.

Salon toplantısından sonra Tekirdağ esnafıyla buluşan Akşener, birçok dükkânı ziyaret etti. Alışveriş yapıp, vatandaşlarla fotoğraf çektirdikten sonra İYİ Parti İl Başkanlığı’nın açılışını yaptı.

İl Başkanlığı önünde mini bir miting yapan Akşener’i, kar yağışlı havaya rağmen çok sayıda vatandaşın izlediğine şahit olduk. Daha sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akşener, ittifak iddialarına ilişkin önemli bir değerlendirmede bulundu. Bazı grupların İYİ Parti’yi sürekli olarak çeşitli ittifaklara sokmaya çalıştığını vurgulayan Akşener, “PKK ile masaya oturanlar, seçimlerde HDP ile ittifak yapacağımızı iddia ediyor” diye tepki gösterdi.

a3-017.jpg

“Bahçeli haddini biliyor”

Gazetecilerin “Bahçeli ikinci tura kalırsa destekler misiniz” sorusuna “Sayın Bahçeli haddini biliyor, o yüzden aday olmayacaktır” cevabını verdi.

İl başkanı Erkan: “Parti binamızı açmadan yüzlerce kişi üye olmak istedi”

17 Kasım’da Tekirdağ İl Başkanlığı’na atanan Seval Erkan çiçeği burnunda bir siyasetçi. Kısa sürede sürece adapte olmuş. Yoğun programı arasında kendisiyle yaptığımız görüşmede anlattıkları son derece çarpıcıydı. Ticaretle uğraşan Erkan, göreve getirilmesiyle birlikte dükkanına yüzlerce kişinin geldiğini söyledi: “Şahsıma görevin tebliğ edilmesiyle birlikte büyük bir teveccühle karşılaştık. Tekirdağ’da daha binamızı tutmadan yüzlerce insan dükkanıma gelerek tebriklerini sundu, partiye üye olmak istediklerini söyledi.”

Parti binasının açılmasından sonra ilk hafta 2 binin üzerinde üye beklediklerini belirten Erkan, Akşener’in Tekirdağ programının tamamen kadınların eseri olduğunu söyledi.

Değerlendirmelerini aldığımız Erkan, “Programı en başından sonuna kadar, kadınlarımız planladı… Hazırlıklarımızı günler öncesinden yapmıştık, çok şükür ki güzel sonuçlar elde ettik. Akşener’in gelişiyle birlikte kentteki yoğun ilgi gerçekten çok güzeldi. MHP’nin yüzde 80’i şimdiden İYİ Partili olmuş durumda, en büyük yöneliş ise AKP ve CHP’den geliyor. Kısa sürede büyük işler başaracağız, gençlerimiz kadınlarımız çok heyecanlılar” şeklinde konuştu.

CHP’li Ailenin İYİ Partili Torunu

Tekirdağ programına Edirne’den de yoğun bir katılım vardı. Keşan İlçe Başkanı Özge Kuru Tutal, aileden CHP’li olduklarını ve İYİ Parti’de görev almak istediğini “Akşener’e inandığım için buradayım” sözleriyle açıklıyor. Tutal, Edirne’de CHP’li olmalarıyla tanınan bir ailenin çocuğu… Keşan’da İYİ Parti ile ilgili çok önemli geri dönüşler aldıklarını vurguluyor: “Parti binamız daha yapım aşamasında olmasına rağmen AKP Kadın Kolları’ndan bir telefon aldım. Kalabalık bir grupla İYİ Parti’ye katılmak istiyorlar.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.