Terörist Heykelinin Dikilmesi ve Tarihi Gerçekler

Batuhan Çolak / HaberDokuz.com Genel Yayın Yönetmeni

Açılım süreci kapsamında yaşanan acı olaylara bir yenisi daha eklendi. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK’nın kurucu teröristlerinden Mahsum Korkmaz’ın heykeli dikildi. 30 teröristin olduğu PKK mezarlığına dikilen heykel özel bir törenle açıldı.

Mahsum Korkmaz 15 Ağustos 1984 yılında yapılan terör saldırısını organize eden terörist ve örgütün o dönemki silahlı kanadını oluşturan HRK’nın da başıdır. 1986 yılında şüpheli bir şekilde öldürülmüştür. Örgütten kopan isimler ölümün sorumlusunun Abdullah Öcalan olduğunu savunmuşlardır.

MAHSUM KORKMAZ KİMDİR

15 Ağustos 1984′te Şemdinli ve Eruh ilçeleri basılmış 1 asker şehit edilerek 1 asker yaralanmıştı. Bu olay, PKK’nın örgüt tarihinde “eylemlilik halinin başlangıcı” olarak kabul edilmektedir.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bugün heykeli dikilen Mahsum Korkmaz işte bu ilk planlı saldırının başındaki PKK’lı isimdir. Örgütün o dönemli silahlı kanadını oluşturan HRK’nın da başıdır.

mahsum korkmaz heykel Teröristin Heykelinin Dikilmesi ve Tarihi Gerçekler

Mahsum Korkmaz’ın öldürülmesi olayı şüphelidir. Mahsum Korkmaz’ın, Öcalan’ın talimatıyla örgüt içerisindeki bir hesaplaşmadan dolayı tuzağa düşürülerek öldürüldüğünü ileri sürmektedirler.

15 AĞUSTOS 1984′TE NE OLMUŞTU

15 Ağustos 1984 Şemdinli-Eruh Baskınları…

1980 öncesinde; aşiretlerle, güvenlik güçleriyle, sol örgütlerle çatışan, bölge halkı üzerinde baskı kurmaya çalışan, üniversitelerde örgütlenen, özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’ndeki milliyetçi gruplara saldıran, belediye başkanlarını öldüren PKK, 1980 darbesi sonrasında eylem stratejisini tamamen değiştiriyordu.

Yeni eylem stratejinin hedefinde; güvenlik güçleri, kamu görevlileri ve bölgede örgüt için sakıncalı olabilecek kişiler ve kurumlar bulunuyordu.

1980 darbesiyle birlikte yurtdışına kaçan PKK’nın lider kadrosu bir süre sonra Türkiye’ye geri dönerek, rahat bir şekilde faaliyetlerine kaldıkları yerden devam ediyorlardı.

mahsum-korkmaz

1984 yılına gelindiğinde örgütün hedef yelpazesi; ekonomik, askeri ve sivil hedefleri kapsayacak şekilde genişlemişti. Bu dönemde örgüt toplumu, Kürtler ve Türkler olarak kutuplaştırmayı amaçlayarak terör eylemlerine geçmişti.

PKK, 1984 yılında dışarıdan aldığı desteklerle birlikte militan sayısını artırmış ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) kamplarında aldığı eğitimlerle saldırıya hazır bir konuma gelmişti.

Örgütü destekleyen ülke sayısındaki artış ve sınır bölgelerindeki kontrolsüzlük ile birlikte, teröristler ülke içerisine sızmaya ve saldırı için beklemeye geçiyorlardı. Sınır bölgelerindeki geçişlerde coğrafi bölgenin kontrol edilmesinin zorluğu da örgüte kolaylık sağlıyordu.

Bu şartlar altında bölgeye sızan PKK’lılar, Öcalan’dan gelen talimatla 15 Ağustos 1984 tarihinde Şemdinli ve Eruh’taki askeri birliklere eş zamanlı saldırılar düzenliyorlar, saldırı sonrasında cami hoparlörlerinden halka propaganda yapıyorlardı. Bu saldırıda 1 asker şehit olurken, 3 asker ağır yaralanıyordu.

ÖCALAN MI ÖLDÜRTTÜ ?

PKK’nın silahlı kanadı olan HRK’nın başındaki isim olan Mahsum Korkmaz, örgüt içinde aktif bir isimdi. Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı yapılan terör saldırılarında aktif rol oynuyor, örgüt içerisindeki etkinliği her geçen gün artıyordu. Bu durum Öcalan’ı rahatsız etti ve Agit kod adlı Mahsum Korkmaz’ı rakip olarak görmeye başladı.

1986 yılında örgütten yapılan açıklamada Mahsum Korkmaz’ın TSK ile girdiği çatışmada hayatını kaybettiği açıklandı. Ancak bu açıklama örgüt içindeki kaynaklara göre gerçekçi. Korkmaz doğrudan çatışmalara girmeyen bir isim olmakla birlikte, muhtelemen Öcalan tarafından kurulan bir tuzak sonucunda öldürülmüştü.

ÖRGÜTÜN KURULUŞU 1984 DEĞİL, 1978…

15 Ağustos 1984 yılında PKK’nın güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirdiği terör saldırısı, örgüt kaynaklarında “eylemlilik döneminin başlangıcı” olarak yorumlanmaktadır. PKK terörü ile ilgili yapılan araştırma ve çalışmaların birçoğunda PKK terörünün ortaya çıkışı olarak 15 Ağustos 1984 tarihi gösterilmektedir.

Bu bilgi kısmen yanlış olmakla birlikte, örgütün asıl kuruluş tarihi 1978′dir. 1984 yılı ise örgütün, Türkiye Cumhuriyeti devleti kolluk güçlerine karşı gerçekleştirdiği ilk organize ve planlı terör eylemidir.

Örgütün dayandığı ilk gençlik yapılanması ise TİP bünyesinde 1969 yılında kurulan Devrimci Doğu Kültür Ocakları’dır (DDKO). Tüm bu bilgiler ışığında “1980 darbesi PKK terörünü ortaya çıkardı” tezi doğrulunu yitirmektedir. Çünkü örgüt 12 Eylül 1980 darbesi yapıldığında; 234 kişiyi öldürmüş, silahlı gücü bulunan, birçok devletin desteklediği bir terör örgütü konumundadır. Bu bağlamda “1980 darbesi örgütün gelişmesi sürecini hızlandırmış” olduğu tezi tartışılabilir

kaynak: Batuhan Çolak, Terör Kıskacında Üniversiteler, Altınpost Yayınevi, Ankara, 2013, s.169

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.