IŞİD Bahane Kürdistan Şahane

IŞİD’in Irak’taki ani ve önlenemez ilerleyişinin arkasındaki sır perdesi aralanıyor.

IŞİD’in Irak’taki hareketliliğinin başladığı günlerde  “ne oluyor, bu IŞİD nedir, Irak’ta neler oluyor, Türkiye’den ne istiyorlar, kim destekliyor, neden tepki verilmiyor” gibi sorularla kamuoyu meşgul oluyordu. Hiç kimsenin bilmediği, yayınladıkları görüntülerle korku salan ve taraftar toplamaya başlayan bir örgüt Irak’ı ele geçirmeye başlamıştı. Gerçek ise çok farklıydı. Çok daha önceden planlanan ve hazırlıkları yapılan oyun, artık sahnedeydi…

KONSOLOSLUK BASKINI VE GÜNDEME IŞİD DAMGASI

Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nun basılarak 49 Türk vatandaşının IŞİD tarafından rehin alınmasıyla, ülke ve dünya gündemi bir anda değişmeye başladı.

Irak’ta “durdurulamaz” şekilde ilerlediği söylenen IŞİD’in vahşet görüntüleri dünyaya servis edilirken, Irak ordusunun kaçtığı iddia ediliyordu. Bu iddialar kısmen doğruydu ama asıl plan çok başkaydı.

KÜRT DEVLETİ KURMAK İÇİN IŞİD PALAVRASI !

IŞİD’in önlenemez ve mucizevi ilerleyişini, birileri Saddam taraftarlarının intikamı olarak yorumlasa da bölgede güçlü olan ABD, İngiltere ve İsrail gibi devletlerin IŞİD hakkında doğru düzgün açıklama yapmamaları dikkat çekiyordu.

2003 yılı…

Saddam Hüseyin ve Irak ordusu ABD güçleri karşısında ülkelerini savunmaya çalışırken, ABD’ye herhangi bir tepki gösterilmiyor.

Hatta Türkiye’den ABD askerleri için duacı olan siyasi iktidarın mensupları, her salı grup toplantılarında hamaset yapmaya devam ediyorlardı.

ışid

2003 yılında Irak’a girerek, askeri olarak yüz milyarlarca dolar harcayan ABD bunun karşılığını elde ettiği petrol havzaları ile alacaktı.

ABD’nin çıkarları korunduktan sonra da Irak’ta Talabani ve Barzani merkezli kurulan iki başlı yapı (merkezi hükümet ve kuzeydeki özerk bölge) sonrasında ABD askeri Irak’tan büyük ölçüde çekilmişti (2011).

IŞİD’İN PETROLÜ ELE GEÇİRDİĞİ YALANI

2014…

IŞİD’in Irak’taki en önemli petrol üretim merkezlerini ele geçirdiği haberleri ardı ardına geliyordu.

ABD’nin ele geçirmek için yıllarını verdiği, ordusunu getirip işgal ettiği toprakları, daha düne kadar birçok kimsenin bilmediği bir örgütün, IŞİD’in kontrolüne vermesi mümkün müydü ?

Farz edelim, IŞİD gerçekten Irak petrolünü ele geçiriyor…Böylesi bir durum karşısında ABD ve yakın müttefkileri olan İngiltere, İsrail gibi ülkelerin tavrı böyle mi olurdu !

IŞİD ADI ALTINDA KÜRDİSTAN’IN KURULMA ÇABALARI !

Son aylardaki önemli gelişmeleri sırasıyla değerlendirdiğimizde oynanan oyunu daha net bir şekilde görebiliyoruz.

İşte madde madde IŞİD, Irak ve Kürdistan:

1. IŞİD’in aniden Irak’taki bazı bölgeleri hiçbir direnişle karşılaşmadan ele geçirmesi, bölgeden gelen panik havası,

2. IŞİD’in önce Türk kamyon şoförlerini alıkoyması, ardından Musul Başkonsolosluğunu basması ve Türk vatandaşlarının rehin alınması,

3. IŞİD’in Irak’ın önemli bölgelerini ele geçirmesi,

4. Ana akım gazete, televizyon ve sosyal medyada estirilen “81 Düzce, 82 Musul, 83 Kerkük” manipülasyonu,

5. IŞİD’in hızla ilerleyişi karşısında küresel güçlerin ve bölgedeki etkin devletlerin suskunluğunun devam etmesi,

6. Türkmenlerin giderek zor durumda kalması, Türkiye’nin herhangi bir girişimde bulunmaması,

7. Barzani güçlerinin Irak anayasasının 140. maddesini bahane ederek Kerkük’e ve birçok Türkmen bölgesine girmesi,

8. Barzani’nin Kerkük petrolünü ele geçirdiklerini ve bunu Türkiye’ye satmak istediklerini açıklaması,

9. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin önce Irak Başbakanı Maliki’yi ziyareti ve ardından Erbil’e giderek “Kürdistan Bölgesi Başkanı” sıfatıyla Barzani ile görüşmesi,

10. İsrail’in, Irak’ın bölünmesi durumunda Kürdistan’ı destekleriz açıklaması yapması,

11. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague’nin Irak’a giderek Barzani ile görüşmesi ve ortak basın toplantısında “Kürdistan’ın Dostuyuz” açıklaması,

12. Barzani’nin Kürtler kendi kaderini tayin etme hakkına sahip, “Bağımsız Bir Kürdistan kuracağız” açıklaması,

13. Barzani’nin siyasi uzantısı olan ” Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi” ismiyle parti kurulmasına Yargıtay tarafından izin verilmesi,

14. AKP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik’in “Kürdistan adını kabul etmeliyiz, kurulacak Kürdistan’ı destekliyoruz” açıklamaları…

1991′DEN İTİBAREN AYNI SENARYO

Irak’ta yeni bir dönem başlıyor. Küresel aktörler ve bölge üzerinde hesapları olanların amacı; yeni bir Kürt devleti kurmak. Bu planın 1991′de yapılan I.Körfez müdahalesinden beri arzulandığı biliniyor. 1991′deki Körfez Savaşı sırasında, Irak’ın kuzeyinde 36. paralel sonrasına uçuş yasağı getirilmiş, daha sonrasında bu bölge uluslar arası koruma altına alınmıştı.

Sonrasında ise Barzani’nin peşmergeleri silahlandırılıp, özerk bir bölge oluşturuldu. Bu dönemden itibaren bölünmüş bir ülke olmamasına rağmen Irak’ın kuzeyinden “Kuzey Irak” diye bahseden yorumlar sıkça yapılmaya başlanacaktı.

IŞİD, KÜRTLERLE ÇATIŞMIYOR !

Son günlerdeki IŞİD merkezli gelişmelerle Irak’a yeni bir şekil verildiği net bir şekilde görülüyor.

Bölgeden aldığımız son bilgiler ışığında Türkmenler’in durumu tam bir insanlık dramı… Türkmenler şu anda 2 ateş arasında kalmış durumdalar…Peşmerge güçleri sizi koruyacağız diyerek evlerindeki eşyaları bile yağmalıyorlar, IŞİD ise aranızda “Şii’ler var” diyerek katliama hazırlanıyor.

Bu tablo karşısında Türkiye sessizliğini korumaya devam ediyor. Ayrıca IŞİD’in 20 metre ötesindeki peşmergeler ile herhangi bir çatışmaya girmemeleri dikkat çekiyor.

Türkmen Lider Münir Kafili’nin şehit edilmesi ve sonrasındaki gelişmeler Türkmenleri daha da zor günlerin beklediğinin göstergesi.

Hüseyin Çelik’in İngiliz Financial Times gazetesine verdiği röportajda söylediği sözler ise siyasi iktidarın bu gelişmeleri nasıl yorumladığını ortaya koyuyor. Çelik, siyasi iktidarın kurulacak Kürdistan’ı destekleyeceğini söylerken,  “onların adı Kürdistan, bu kabul edilmeli” diyerek, Irak’ı şimdiden bölmüş ve Kürdistan’ı tanımış gözüküyor.

Batuhan Çolak

HaberDokuz.com / Genel Yayın Yönetmeni

batuhancolak@gmail.com

One Comment:

  1. 3 yıl önceden geleceği görmek… helal olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.