Behiç Kılıç

Türk basının duayen isimlerinden rahmetli Behiç Kılıç’ın 2010 yılında Yeniçağ Gazetesi’nde kaleme aldığı yazısı.

Behiç Kılıç / Yeniçağ Gazetesi / 9 Ocak 2010

Haber Dokuz Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak’ın, “Üniversitelerdeki PKK faaliyetleri” yazılarından bilgilenmeyi sürdürüyoruz..
“Üniversitelerde çıkan olayların haber ajansları tarafından ‘sağ-sol çatışması’ olarak kamuoyuna duyurulması, gerçeklerin görülmesinin önünde büyük bir engel teşkil etmektedir. Haber ajansları tarafından yanlış bilgilerle donatılan bu tarz haberler doğal olarak büyük bir bilgi kirliliği yaratmaktadır.
Geçen yılın ilkbahar başlarında Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Konya Selçuk Üniversiteleri’nde çıkan olaylar bölücü terör örgütünün üniversiteler üzerindeki amaçlarını bir kez daha gözler önüne sermiştir.
Türkiye’nin en iyi eğitim veren üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi’nde 18 Mart 2009 tarihinde önemli bir provokasyon denemesi yapıldı. “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 94. Yıl dönümü” dolayısıyla bir program düzenleyen duyarlı öğrenciler yaptıkları faaliyeti herkese duyurabilmek için davetiye dağıtırken saldırıya uğradılar.
18 Mart günü saat 11.00-12.00 arasında okul içerisinde gerçekleşen olayda, yaklaşık 50 kişilik bölücü terör örgütü yandaşı davetiye dağıtan öğrencilere saldırdı. Araya özel güvenliklerin girmesiyle söz konusu grup kısa bir süreliğine de olsa dağıtıldı. Lakin bu saldırıyla yetinmeyen terör örgütü yandaşları yaklaşık 200 kişiyle tekrar toplanarak ve 18 Mart etkinliğini engellemek için rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçtiler. Bu esnada rektörlük binasının çevresinde emniyet önlemleri alan çevik kuvvete de saldırdılar..
Söz konusu bölücü terör örgütü yandaşlarının legal bir görünümde faaliyetlerini yürütebilmek adına da kendilerine öğrenci topluluklarını paravan ettikleri ve bu bağlamda ‘Hukuk Kulübü ve Düşünce Kulübü’ isimli öğrenci topluluklarını kullandıklarını öğreniyoruz.
Anadolu Üniversitesi içerisinde ciddi bir yapılanma ve milli duyarlılığa sahip öğrenciler üzerinde kışkırtma çabaları içinde olan bu illegal oluşumun, üniversiteye Grup Yorum, Kardeş Türküler ve DTP’li yöneticileri getirerek organizasyonlar düzenlemesi olayın ciddiyetini bir kat daha artırmaktadır.
DTP, Halkevleri, Tuncelililer Derneği, EMEP, Eğitim-Sen gibi sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin üniversite içerisindeki bu oluşuma açıktan destek verdiği de edindiğimiz bilgiler arasında.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde birileri tarafından yapılan bazı faaliyetlerin, düzenlenen konser ve söyleşilerin masumiyetleri yaşanan olaylarla birlikte ortadan kalkmış, terör örgütü yandaşlarını destekleyen oluşumlarla, üniversite içerisinde oluşturulmak istenen yapının ciddi bir arka planının olduğu gözlemlenmiştir.
Anadolu Üniversitesi’nde yaşanan olayların benzerleri diğer üniversitelerimizde de yaşanmakta ve olaylara bazı kurumlar sessiz kalmaktadır.
Öğrenci maskesi altında ‘faşizme karşı omuz omuza’ diyenler gelinen noktada Türkiye’nin birlikteliğine ve kültürüne karşı durabilmekte ve bunu yaparken de açık bir terör propagandası sergileyebilmektedirler. Bu yüzden her fırsatta temel değerlerimize saldırarak, 1984 yılından bugüne yaratılmak istenen iç savaş ortamını arzu etmektedirler.”
PKK’nın nerelere yuvalandığı açıkça bellidir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.